Polština

Stručné informace o polském jazyce

Polština patří mezi západoslovanské jazyky jako je čeština, slovenština nebo lužická srbština. Polština patří mezi slovanské jazyky, které patří do rodiny indoevropských jazyků. Polsky se dnes kromě samotného Polska mluví ještě v ČR, na Slovensku, Ukrajině, Bělorusku apod. Jedná se o polské menšiny.

polská vlajka

Historie polského jazyka

Okolo 10. století byla čeština a polština v podstatě jeden jazyk, ještě ve 14. století si Češi a Poláci bez problému rozuměli, jednotlivé jazyky se ale postupně začaly rozcházet. V průběhu staletí polština přejala hodně slov cizího původu (z latiny, francouzštiny, němčiny, češtiny), v jazyce ale nedošlo k výraznějším puristickým zásahům.

Polsko samotné má oficiální název Polská republika. Hraničí s Německem na západě, s Českem a Slovenskem na jihu, Běloruskem a Ukrajinou na východě a s Litvou a Ruskem (Kaliningradská oblast) na severu. Ze severu má Polsko přístup k Baltskému moři se 770 km pobřeží.

Zajímavostí z gramatiky polského jazyka může být fakt, že polština má stejně jako čeština 7 pádů. Dále pádové otázky jsou stejné jako v češtině, pořadí pádů je také stejné, s jednou výjimkou, 5. a 7. pád mají přesně opačné pozice.

Překlady polštiny

Pokud sháníte například o překlady do polštiny, nebo naopak o překlady z polštiny do češtiny, můžete využít našeho poptávkového formuláře. Vyhotovujeme maloobjemové ale i velkoobjemové překlady, soudně ověřené překlady nebo právní (úřední) překlady vždy s korekturou textu od rodilých mluvčích. Váš překlad je rozřazován dle specializace, překladatel má tedy kromě polského jazyka v překládaném tématu i obecný přehled a může tak nabídnou lepší kvalitu své práce.

Tlumočení polštiny

Náš tlumočník polštiny Vám bude vždy k službám. Jsme schopni Vám zajistit spolehlivé tlumočníky polského jazyka na libovolně dlouhou dobu jak v ČR tak ve světě. Zajišťujeme konsekutivní tlumočení polštiny, kde se jedná o tlumočení projevu řečníka po krátkých úsecích. Dále simultánní tlumočení, tedy tlumočení polštiny, které probíhá zároveň s projevem řečníka. V naší nabídce naleznete i soudní tlumočení (tlumočení při soudních stání), výjezdové tlumočení, kde s Vámi cestuje profesionální tlumočník a nebo tlumočení přes skype.

Průvodcování v poslkém jazyce

Praha a potažmo celá ČR je významným turistickým centrem i pro polské turisty, kteří to mají do ČR kousek. Nabízíme Vám proto služby průvodcování v poslkém jazyce od profesionálních průvodců. Zařiďte si výlet po Praze s polským výkladem.

Kontakt – Agentura Encanto

Zaujala Vás naše nabídka překladů a tlumočení polštiny a rádi byste nás kontaktovali? Dotazy přijímáme na telefonním čísle 724 728 422, na emailu agentura@encanto.cz a nebo pod položkou kontakt.